Thursday, May 13, 2021
HomeСветИзвештај на американското разузнување: Саудискиот принц го одобрил убиството на новинарот Џамал...

Извештај на американското разузнување: Саудискиот принц го одобрил убиството на новинарот Џамал Кашоги

Во извештај изработен од американското разузнување се наведува дека саудискиот принц Мухамед бин Салман го одобрил, а можеби и го нарачал убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година.

Како што јавија светските агенции, според објавениот декласифициран документ на четири страници, принцот Салман сметал дека Кашоги претставува сериозна „закана за кралството“.

Новинарот Кашоги беше убиен на свиреп начин во генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img