Monday, June 21, 2021
HomeЗдравјеАстраЗенека доби зелено светло за постари од 65 години

АстраЗенека доби зелено светло за постари од 65 години

Иако досега се тврдеше дека вакцината на АстраЗенека не е за лица постари од 65 години, француското Министерство за здравсто објави дека лицата кои имаат над 65 години со здравствени проблеми можат да ја примаат од вакцина.

АстраЗенека беше мета на критики од страна на претседателот на оваа држава, Емануел Макрон. Тој рече дека таа е „квази-ефективна“ за лица постари од 65 години.

Во исто време во Велика Британија дозволена е вакцинација на граѓани на сите возрасти со оваа вакцина.

Министерката за здравство на Франција, Оливија Веран, посочи дека само лицата постари од 75 години ќе бидат вакцинирани со производи на „Фајзер“ и „Модерна“ во иднина.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img