Monday, April 12, 2021
HomeПопуларноМеркел и сојузнуите премиери ниту по 9 часовен состанок не донесоа нови...

Меркел и сојузнуите премиери ниту по 9 часовен состанок не донесоа нови мерки

Канцеларката Ангела Меркел и 16 премиери на федералните покраини се состанаа до доцна во ноќта за новите мерки. Но, резултатите се разочарувачки.

Политиката игра со трпеливоста на граѓаните, пишува Кристоф Страк за ДВ.

Тие делувале уморни по кој знае кој состанок за борба против коронавирусот.

Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзината придружба, премиерите на сојузните покраини Баварија и Берлин, Маркус Содер и Михаел Милер, изгледаат исцрпени по скоро девет часа дебата. Повеќе од 24 кризни состаноци за само една година, пишува Дојче Веле.

Голем дел од договореното можеше да се предвиди. Таканаречената блокада се продолжува, засега до 28 март. Ова беше исто така неопходно и покрај фактот што става многу продавници и независни претприемачи во незавидна ситуација. Бројките сè уште не дозволуваат со чиста совест да се отворат, пред се затоа што мутираните варијанти на вирусот се повеќе се појавуваат во извештаите.

Но, исто така, е предвидливо дека некои сектори ќе се отворат. Како терасите на кафулињата и рестораните, музеите и делумно продавниците. И да се поврзе отворањето со седумдневна инциденца под 35, што треба да донесе некакво олеснување, било предвидливо. Друга работа е прашањето дали е воопшто паметно во моментот.

Но, сето ова не упатува на сегашниот горлив проблем во Германија – сè уште има премалку вакцинации. Во САД, новиот претседател најавува вакцинирање на сите граѓани до крајот на мај. Во Германија, по скоро два и пол месеци од почетокот на акцијата, едвај пет проценти од граѓаните се вакцинирани. Додуша, ова се претежно најстарите и најранливите, но тоа не го крие фактот дека процесот е заглавен во фундаментални прашања.

На пример: стапка на вакцинација. Инциденцата се намалува не само со дневни мерки, туку и со вакцинација. Што е можно побрзо, што е можно повеќе. Седум дена во неделата, 24 часа на ден. Германските медиуми го прославија доаѓањето на првата вакцина дури и пред Божиќ. Ништо не се случува долго време после тоа.

Сега, сепак, е постигнат договор лекарите да бидат вклучени во вакцинацијата од април. Меркел признава дека има „простор за зголемување на бројот на вакцинации“.

Друг пример е т.н. тактичка вакцинација. Во други земји, интервалот помеѓу првата и втората вакцинација е продолжен затоа што оние кои ја примиле првата вакцина се повеќе или помалку заштитени. Во овој период, многумина кои чекаат на првата доза може да се вакцинираат. Сега барем е постигнат договор за максимално искористување на овој интервал, за што повеќе граѓани да ја примат барем првата вакцина.

Друг пример се брзите тестови кои се сметаат за клучни за понатамошните олабавувања на мерките. Во февруари, министерот за здравство Јенс Шпан вети бесплатни тестови за сите уште на почетокот на март. Но, тоа не се оствари. Сега тоа се префрли по 8 март. Паралелно со државата, големите трговски ланци сега влегуваат во игра со брзи тестови, кои ќе ги продадат од овој викенд.

Тековната ескалација на неодлучност е само уште една фаза во еден куп разочарувачки несоодветни одлуки. Еден пример за ова е прашањето за работа од дома. Повеќепати е кажано дека тоа е добар механизам во борбата против ширењето на инфекцијата. Тој често е пофален од канцеларката.

Сепак, дури на 27 јануари стапи на сила одредбата, според која работодавците мора да овозможат работа од дома, каде што е можно. До тогаш, милиони германски граѓани мораа да одат на работа секој ден и покрај строгата блокада. Канцеларката само апелираше.

Една година по избувнувањето на пандемијата, едно е јасно: Германците можат добро да пресметаат и планираат во оваа криза. Но, тоа во моментот не е толку важно. Она што е важно сега е вакцинирање и тестирање. И собирање на што повеќе знаење за да се спречи нова експлозија во бројот на новоинфицирани и да се донесе барем малку нормалност, се наведува во написот на Дојче Веле.

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img