Thursday, May 13, 2021
HomeМакедонијаДенеска пристигнува уште една пратка на „Фајзер“ во Македонија

Денеска пристигнува уште една пратка на „Фајзер“ во Македонија

Денеска Министерството за здравство треба да ја прими втората пратка од 10.000 вакцини од компанијата „Фајзер“,

Оваа пратка е обезбедена преку директни преговори со овој производител на вакцини против Ковид 19. Првата достава беше на 19 април, кога пристигнаа 10.530 дози од вакцината Фајзер.

Министерот за здравство Венко Филипче веќе најави дека на 19 и 26 април треба да пристигнат по 10 илјади вакцини од Фајзер.

Преку ковакс системот Македонија ќе добие вкупно 76.000 вакцини на Астра Зенека кои ќе пристигнат до крај на месецов, додека пак вакцините преку трилетарните договори со ЕУ се очекуваат на почетокот на мај.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img