Thursday, May 13, 2021
HomeБалканРадев го дава мандатот на социјалистите, Трифонов ја топи предноста на Борисов

Радев го дава мандатот на социјалистите, Трифонов ја топи предноста на Борисов

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе му даде последна шанса на парламентот да формира влада, со тоа што ќе го предаде мандатот на третата политичка сила, Бугарската социјалистичка партија.

Според телевизијата bTV, ако БСП не успее да формира влада, Радев ќе назначи официјална влада, а потоа ќе се одржат повторени парламентарни избори.

Инаку, ГЕРБ не успеа да формира парламентарно мнозинство, бидејќи противниците, претставени од БСП и новите опозициски партии „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“, категорично одбија да преговараат со владејачката партија.

После тоа, мандатот беше предаден на втората политичка сила „Има таков народ“, но лидерот на партијата Слави Трифонов објасни дека тој немал доволно поддршка за формирање влада.

Во меѓувреме, анкетите покажуваат дека „Има таков народ” се приближува до ГЕРБ и разликата е помала од еден процент.

На евентуални предвремени парламентарни избори налето, 21,1 отсто би ја поддржале партијата на Бојко Борисов, а 20,3 проценти – партијата на Слави Трифонов.

Бугарската социјалистичка партија останува трета со 16,5 отсто доверба, „Демократска Бугарија” на поранешниот министер за правда, Христо Иванов, ќе ја зголеми довербата со 11,9 отсто од гласовите, пред Движењето за права и слободи, кое заврши на четвртото место со 9,4 проценти.

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img