Thursday, May 13, 2021
HomeМакедонијаВилма Рускоска смета дека нема потреба од повторно покренување на предметот за...

Вилма Рускоска смета дека нема потреба од повторно покренување на предметот за 27 април

Откако претседателот Стево Пендароски вчера рече дека осудените за 27 април не биле терористи и дека можеби е потребно повторување на процесот, а од СДСМ денеска возвратија дека тие настани биле тероризам, а тоа било потврдено и од судот, свој став даде и обвинителката Вилма Рускоска.

Таа за ТВ Сител изјави дека смета оти нема потреба од повторно покренување на предметот.

„Се работи за правилна законска одредба што ја докажаа првостепениот и второстепениот суд со пресуда.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, сметаат дека ако имало повторно судење за случајот Монструм, зошто не би имало и за настаните од 27 април.

Инаку, претседателот беше дециден дека нема да ги амнестира осудените на 27 април.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img