Wednesday, June 23, 2021
HomeЗдравјеПовеќе од 20 милиони луѓе во светот ја примија руската вакцина „Спутник...

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот ја примија руската вакцина „Спутник В“

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот ја примиле руската вакцина „Спутник В“ против коронавирус, објави рускиот Фонд за директни вложувања.

Вакцината „Спутник В“ е одобрена во повеќе од 60 земји, кои заедно имаат 3,2 милијарди жители, соопшти РДИФ.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е за укинување на патентите за вакцината против ковид-19, по предлогот на САД, за да се забрза производството и дистрибуцијата на вакцините низ целиот свет.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img