Wednesday, June 23, 2021
HomeБалканПожарoт во Грција уништува сè пред себе, изгоре повеќе од 4.000 хектари...

Пожарoт во Грција уништува сè пред себе, изгоре повеќе од 4.000 хектари шума

Грчките пожарникари се борат со големиот шумски пожар во регионот на Коринт, западно од Атина, втор ден по ред, а неколку населби беа евакуирани во текот на ноќта.

Во пожарите изгореа повеќе од 4.000 хектари шума лоцирана на планински терен. Покрај тоа, десетици куќи или помали станови надвор од селото беа уништени.

Пожарот избувна доцна во средата, а пожарот дополнително го разгори бурен ветер.

Повеќе од 300 пожарникари, припадници на армијата и волонтери се борат со огнот, а во гаснењето на пожарот учествуваа и 21 авиони и хеликоптери. Пожарот ги уништи далноводите, предизвикувајќи прекин на електричната енергија и стигна до блискиот брег.

Пожарите се вообичаени за време на жешкото и суво лето во Грција, но овој пожар избувна многу порано. Во текот на изминатата недела во Грција се забележани надпросечни температури за овој период од годината.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img