Wednesday, June 23, 2021
HomeСветБајден и Путин ќе се сретнат во швајцарска вила од 18 век

Бајден и Путин ќе се сретнат во швајцарска вила од 18 век

Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин е предвидено да се сретнат на 16 јуни во швајцарска вила од 18 век, со поглед на Женевското езеро, што е смирувачки амбиент за она што може да бидат жешки преговори.
Тешки расправии за мешање во изборите, сајбер напади, човекови права и Украина се прашања што висат пред нивниот прв состанок во живо откако Бајден ја презеде должноста на 20 јануари.

Стратешката нуклеарна стабилност и регионалните конфликти ќе бидат на маса. Бајден, кој во среда треба да пристигне во Велика Британија на почетокот на своето прво патување во странство како претседател, рече дека ќе изврши притисок врз Путин да ги почитува човековите права.

Путин минатиот петок изјави дека очекува разговорите да се одвиваат во позитивна атмосфера, иако не очекува никаков напредок.

За обвинувањата дека руски хакери стојат зад сајбер нападот што го запре производството на месо во Северна Америка и Австралија тој рече дека се обид да се предизвика политичка расправија пред самитот, објави новинската агенција Интерфакс, пренесува Хина.

„И покрај ‘деструктивната бучава’ на обете страни, постои заедничка цел односите да се доведат на повеќе предвидливо и стабилно ниво“, вели Роберт Легволд, професор на Универзитетот во Колумбија и експерт за руски прашања.

„Со текот на времето, женевските самитите станаа клучни за таа врска“, рече тој пред новинарите во главниот град на Швајцарија во средата. „Што се однесува до навистина важните области за соработка, како стратешката контрола на нуклеарното оружје, повеќето од овие преговори се одржаа исто така во Женева“.

Дипломатски извори очекуваат потврда за местото на одржување на самитот подоцна во среда или четврток. Швајцарската полиција и армијата затворија два парка околу Вила Ла Гранж и поставија барикади и бодликава жица.

Неутралната Швајцарија, која не се приклучи на западните санкции против Русија кога го анектираше Крим од Украина во 2014 година, лобираше за самитот на моќните земји што ќе се одржи во оваа алпска земја за прв пат по децении.

Во ерата на Студената војна, американскиот претседател Роналд Реган и советскиот лидер Михаил Горбачов го одржаа својот прв самит во Женева во ноември 1985 година и се согласија да ги намалат своите нуклеарни арсенали.

Во Женева во 2009 година, државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, му даде на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров жолта кутија со црвено копче за „ресетирање“ што ги симболизираше подобрените односи под администрацијата на претседателот Барак Обама. Но, зборот „ресетирање“ беше погрешно протолкуван во рускиот збор за „преголемо полнење“, што доведе до непријатна ситуација.

Државниот секретар на САД Антони Блинкен и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ги придружуваат Бајден и Путин.

Класичната вила се наоѓа во парк на левиот брег на езерото. Прошаран со дрвја од црвено дрво, грмушки од рози и антички фонтани, паркот нуди прекрасен поглед на Женевското езеро и на едрилиците.

Предвидено е Бајден да разговара и со швајцарскиот претседател Гај Пармелин.

Швајцарија ги претставува американските интереси во Иран од Исламската револуција во 1979 година, честопати олеснувајќи го трансферот на затвореници меѓу двете непријателски земји. Даночните проблеми најверојатно ќе бидат дел од разговорот, откако Бајден во април ја нарече Швајцарија „фискален рај“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img