Saturday, July 31, 2021
HomeБалканВо Брисел разговори меѓу Вучиќ и Курти

Во Брисел разговори меѓу Вучиќ и Курти

Премиерот на Косово Албин Курти и претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе се состанат денеска во Брисел во рамките на дијалогот меѓу Косово и Србија.
Ова ќе биде прва средба меѓу Курти и Вучиќ во контекст на дијалогот на Европската унија за нормализирање на односите. Средбата ќе биде со посредство шефот на европската дипломатија Жозеп Борел и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак. Борел и Лајчак најпрвин посебно ќе разговараат со Курти, а потоа и со Вучиќ за да видат кои се нивните предлози за продолжување на дијалогот.

Курти деновиве изјави дека оваа средба ќе се искористи за дискутирање на иднината на дијалогот, сугерирајќи дека нема да биде продолжение на претходните разговори за нормализирање на односите меѓу двете земји. Вучиќ пак, оцени дека разговорите со Приштина во Брисел нема да бидат лесни и оти „ситуацијата не е розова“. Пред оваа нивна средба во Брисел, двајцата лидери се состанаа со Лајчак и заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, за да разговараат за тоа како ќе се одвива дијалогот.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img