Saturday, July 31, 2021
HomeСпортВо Мерцедес признаа дека направиле грешка со тактиката

Во Мерцедес признаа дека направиле грешка со тактиката

Во редовите на Мерцедес ја признаа грешката околу тактиката на вчерашната трка во Франција, на патеката Пол Ришар.

Веднаш по трката, Тото Волф истакна дека згрешиле на оваа трка и тоа било видливо.

„Ова е наша грешка, му благодариме на Хамилтон, сепак извоза перфектно. Пред се, мора да научиме од овој пораз и да анализираме, каде погрешивме, за да го поправиме на следната трка. Имавме предност поради грешките на Макс, но на крајот тие се подобри. Ни недостасуваше уште секунда да дојдеме до Макс Верстапен, но таа секунда ја загубивме некаде“, истакна Тото Волф.

Лидер во првенството е Макс Верстапен, кој по оваа трка ја зголеми својата предност на 12 бодови.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img