Saturday, July 31, 2021
HomeБалканБугарија пред нови избори, анкетите и натаму покажуваат неизвесен резултат

Бугарија пред нови избори, анкетите и натаму покажуваат неизвесен резултат

Бугарија утре одржува парламентарни избори по нерешениот резултат на пролет, но и сега е неизвесно дека партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов ќе биде релативен победник.

И покрај секојдневните антивладини протести минатото лето, низата скандали и политички замор околу нејзиното скоро 10-годишно владеење, партијата ГЕРБ на поранешниот 62-годишен телохранител и сопственик на црн појас во карате, успеа да биде прва на изборите во април.

Но, другите партии во крајно расцепканиот парламент одбиле да владеат со него и не успеаја да постигнат договор за алтернативна коалиција.

Како резултат, е назначен преоден кабинет и се распишани нови предвремени избори за утре, пишува АФП.

Се чини јасно „ нема кој да владее“ затоа што ГЕРБ повторно ќе биде изолиран, вели Јулиус Павлоф, директор на Центарот за анализа и маркетинг во Софија.

„Но, кого гласачите го сакаат да биде на власт? Прашањето останува отворено“, рече тој за АФП.

Се чини дека нема лесен одговор бидејќи анкетите предвидуваат уште еден расцепкан парламент и веројатно преминување на шест политички групи над прагот од четири проценти.

Партијата против естаблишмент Има таков народ (ITN), основана на почетокот на минатата година од поранешниот телевизиски водител и пејач Слави Трифонов (54), според последната анкета, добила околу 21 процент од гласовите, скоро колку ГЕРБ.

Веќе ослабениот Борисов неодамна претрпе низа нови удари поради откритијата за лошо управување и обвинувањата за корупција.

Покрај тоа, има невидени санкции на САД против бугарските олигарси кои биле привилегирани за време на неговото владеење.

Но, дали неговите противници ќе успеат да го соберат потребното мнозинство и да постигнат договор за формирање влада?

Партијата ИТН на Трифонов веќе одбиле да соработуваат и со ГЕРБ и со опозициските социјалисти, традиционални партии.

Наместо тоа, тој се надева дека ќе состави коалиција со партиите што излегоа на протестите минатото лето, крајно десничарската Демократска Бугарија, која добива 12 проценти од гласовите на анкетите и левичарскиот Мафија надвор!, Која има поддршка од пет до шест проценти од гласачите.

„За да добиеме стабилна влада … не можеме да го исклучиме третиот или четвртиот избор“, рече Тошко Јорданов, заменик претседател на ИТН.

„Земјата нема да пропадне, тоа е демократски процес“, додаде тој во редок јавен говор на крајот од неконвенционалната изборна кампања во која повеќето партии избегнуваа интервјуа за медиумите.

Трифонов е најмалку говорлив од главните кандидати и комуницира само преку Фејсбук. Тој одржал само една средба со студентите, кои можеле да му постават прашања.

Тој рече дека не сака да биде премиер, но е подготвен да преземе друга функција.

Боријана Димитрова, директор на бугарската агенција за анкети Алфа Рисрч, очекува „кревки мнозинства и нестабилни коалиции“.

Павлоф предупреди и на последиците од уште еден неуспешен договор од страните што се спротивставуваат на Борисов.

„Ако ги оспорат третите избори, гласачите строго ќе ги казнат“, рече тој.

Борисов, кој води кампања во преполни спортски сали во руралните области, сепак се надева дека ќе се врати на власт.

Тој посочува колку патишта и друга инфраструктура има изградено за време на неговиот мандат, фалејќи се со дипломатските успеси што го „запреа бранот мигранти“ од соседна Турција.

Поддржувачите на ГЕРБ, облечени во маици со ликот на нивниот лидер и туркајќи се да земат негов автограм на предизборните митинзи, се надеваат дека партијата ќе биде повторно прва, но веруваат дека победата, доколку биде постигната, ќе биде близу.

„Се надеваме дека другите партии ќе бидат одговорни и ќе формираат влада, со или без нас“, рече Красимир Kучуков, додека Борисов, облечен во фармерки и розова кошула, му дава автограм.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img