Saturday, July 31, 2021
HomeАвстралијаПрв смртен случај од коронавирус оваа година во Австралија

Прв смртен случај од коронавирус оваа година во Австралија

Австралија денес објави дека е потврден првиот смртен случај од коронавирус оваа година и рекордни нови 77 случаи во државата Нов Јужен Велс.

Во последните недели оваа држава се бори со зголемен број случаи на заболени со новиот делта-сој кој првпат се појави во Индија.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклиан, предупреди дека бројот на случаи во и околу најголемиот град во државата, Сиднеј, каде што на сила е тринеделна блокада, се очекува да порасне во наредните денови.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img