Saturday, July 31, 2021
HomeБалканРезултати за нови избори: Трифонов избори мала предност пред Борисов

Резултати за нови избори: Трифонов избори мала предност пред Борисов

Партијата на Слави Трифонов „Има таков народ“ го зголеми водството во однос на втората политичка сила ГЕРБ на Бојко Борисов, покажуваат податоците на „Алфа рисрч“ на 100 отсто паралелено пребројување. Резултатите покажуваат дека „Има таков народ“ добива 23,9 отсто од гласовите, коалицијата ГЕРБ-УДФ има половина процент помалку – 23,4 проценти. Сепак разликата е многу мала и уште ништо не ејасно. Дали ова ќе биде разрешница на политичката криза не може да се предвиди со сигурност.

Трет е БСП (13,1 отсто), следува „Демократска Бугарија“ (12,8%), МРФ (11,3%) и „Стани! Мутри, надвор!“ (5%). Досега, податоците покажуваат дека коалицијата „Бугарски патриоти“ има 3,3%, партијата „Вазраждане“ 2,9%, „Бугарско лето“ (1,7%) и „Лева унија“ (0,4%) Тие. не ги собираат потребните 4% за да имаат свои претставници во следното Национално собрание

Слави Трифунов лидерот на „Има таков народ“ ги оцени изборите како демократски.

„Овој ден беше добар ден за бугарската демократија, бидејќи ова беа најискрените избори досега. И не заради исходот од на „Има таков народ“, туку заради новите изборни правила, кои ги ограничија максимално опциите за купување гласови, корпоративниот глас и манипулацијата со „мртвите души”. Поддршката што ја доби Има таков народ “ е неверојатна. Сакам да се заблагодарам на сите што гласавте за нас. Ние навистина ја цениме вашата доверба. Утре во 11 часот ќе објавам што ќе прави „Има таков народ“, напиша Трифонов на фејсбук.

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов рече венецуелските избори на претседателот Румен Радев се тотален хаос.

„Изборите се кражба на векот. Анонимни експерти го работат софтверот, луѓето висат со часови на топлина, машините не работат, нема гласачки ливчиња, нема тајно гласање. Жалби пристигнуваат од целата земја. И ЦИК назначена од Радев спие! Кандидатот за претседател успеа. Тој не успеа на изборите и го продолжи владеењето на еден човек. Повеќепати предупредувавме што ќе се случи. Се надевам дека порано или подоцна ќе надвладее разумот и ќе се справиме со претседателската криза, напиша Борисов.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img