Wednesday, September 29, 2021
HomeЗдравјеИзраел ќе понуди трета доза Фајзер на луѓе над 60 години

Израел ќе понуди трета доза Фајзер на луѓе над 60 години

Израел ќе почне да нуди трета доза од вакцината на Фајзер/Бионтек против коронавирусот на луѓе постари од 60 години, соопштија денеска израелското јавно радио Кан и телевизијата Канал 13.

Генералниот директор на Министерството за здравство, Хези Леви потсети дека организаторите и здравствените работници спроведоа успешна кампања за вакцинација за време на пандемијата и дека можат да понудат трета, засилувачка доЦелта на давање на третата доза е населението да се одбрани од Делта мутацијата, а вакцините ќе бидат понудени од недела.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img