Wednesday, September 29, 2021
HomeАвстралијаАвстралија постави услов: 80 проценти вакцинирани и се отвораме

Австралија постави услов: 80 проценти вакцинирани и се отвораме

Австралискиот премиер Скот Морисон објави план во четири чекори што ќе ги олесни ограничувањата поради коронавирусот и рече дека земјата ќе мора да вакцинира 80% од возрасната популација пред да размисли за повторно отворање на границите.

Австралија се бори против пандемијата на коронавирус многу подобро од многу други развиени земји, со нешто повеќе од 34,000 случаи и 924 смртни случаи.

Ова е првенствено резултат на затворање на границите, локалните карантини и големо почитување на мерките за јавно здравје, но вакцинацијата во земјата е доста бавна, и само 18 проценти од возрасната популација е целосно имунизирана досега.

Премиерот не даде поконкретни детали за планот, но изрази уверување дека фазата Б, целосна вакцинација на 70% од населението, може да се реализира до крајот на годината.

Сиднеј и неговата околина во австралиската држава Нов Јужен Велс во моментов се под строг локдаун неколку недели, што ќе трае барем до крајот на август.

Со оваа мерка, властите се обидуваат да се справат со многу заразната варијанта на делта сојот, од која 3.190 луѓе се разболеа во новиот бран со денешните податоци.

Делови од соседната држава Квинсленд денеска започнуваат тридневно итно затворање откако државата регистрираше шест нови случаи на сојот.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img