Wednesday, September 29, 2021
HomeБалканВучиќ сам си поднесе кривична пријава

Вучиќ сам си поднесе кривична пријава

Претседателот на СНС Александар Вучиќ веќе го најави овој потег и рече дека ќе се утврди вистината дали тој и Александар Вулин соработувале и дали се виделе со Беливук.

Потпретседателот на Главниот одбор на Српската напредна партија (СНС), Милош Вучевиќ, изјави дека до Републичкото јавно обвинителство е поднесена кривична пријава против претседателот Александар Вучиќ и министерот за полиција Александар Вулин, повикувајќи се на сите докази што се појавија во медиуми и се поврзани во врска со криминалниот клан Вељко Беливук.

Како што рече Вучевиќ, во извештајот се бара од надлежното обвинителство да ги утврди сите факти и „јавноста ќе го добие одговорот што го заслужува“, пренесува „Н1“.

Претседателот на СНС Александар Вучиќ веќе го најави овој потег и рече дека ќе се утврди вистината дали тој и Александар Вулин соработувале и дали се виделе со Беливук.

До почетокот на декември минатата година, Вучевиќ поднесе кривична пријава до Републичкото обвинителство против Александар Вучиќ и неговиот брат Андреј, со цел да се утврди дали се поврзани со случајот „Јовањица“, а на крајот на јануари обвинителството објави дека браќата Вучиќ немаат никаква врска со „Јовањица“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img