Monday, January 17, 2022
HomeМакедонијаСпречена опасноста огнената стихија да го зафати пехчевски Црник

Спречена опасноста огнената стихија да го зафати пехчевски Црник

Мештаните на селото Црник по денешната битка со огнот заедно со екипи на ТППЕ, успеаја да го спречат пожарот на месноста Шишорката, што се закануваше да се прошири и кон селото. Според информациите од таму, сега нема закани од огнената стихија да го зафати селото.

Според последните информации од терен, пожарот е локализиран на уште неколку места во пехчевско. Се уште гори над Робово, а според информациите на екипи на пожарникари од Бугарија, Словенија и од наша страна, пожарникарите се распоредени скоро на сите предели, при што огнената стихија значително е стишена, но не и ликвидирана.

Патниот правец Пехчево-Делчево денеска беше забранет за сообраќај, но во моментот е прооден.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img