Wednesday, September 29, 2021
HomeБалканБугарскиот парламент во ќор-сокак по повлекувањето на предлог-кабинетот на ИТН

Бугарскиот парламент во ќор-сокак по повлекувањето на предлог-кабинетот на ИТН

До скоро владејачката партија ГЕРБ предупредува дека Бугарија е на раб на парламентарна криза и дека политичката криза многу брзо може да прерасне во уставна
Не е донесена одлука како ќе постапи бугарското Собрание по повлекувањето на предлогот за влада на „Има таков народ“.

Како што јавуваат медиумите во Софија, на утринскиот состанок на претседателскиот совет кај претседателката на парламентот, Ива Митева, не е е постигната согласност што да се преземе по вчерашната „оставка“ на мандатарот Пламен Николов.

„Пратениците продолжуваат според одобрениот дневен ред“, објави Маја Манолова од „Стани БГ! Доаѓаме! по состанокот со претседателката на Собранието.

Во текот на претпладнето, најавени се нови консултации во врска со седницата за избор на влада, како и консултации со кабинетот на бугарскиот претседател.

Наспроти синоќешната изјава на спикерката Митева дека е нема дискусија и гласање за предлог -кабинетот на „Има таков народ“ и дека повлекувањето на Николов го отвора патот за следната политичка сила да добие мандат за формирање влада, од кабинетот на бугарскиот претседател Румен Радев изјавија дека, со указот од шефот на државата, уставната постапка за избор на премиер е веќе во решавачка парламентарна фаза.

До скоро владејачката партија ГЕРБ предупредува дека Бугарија е на раб на парламентарна криза и дека политичката криза многу брзо може да прерасне во уставна.

„Парламентот е во ќор -сокак. Многу колеги од други парламентарни групи веруваат дека не треба да донесе никаква одлука поврзана со декретот. Штета е што сите барања за рестартирање на државноста, за враќање на парламентаризмот беа голи изборни слогани. Секој прави што сака, дури и на раб на Уставот и законот“, изјави Десислава Атанасова од ГЕРБ.

Според неа, во сегашната ситуација треба да интервенира претседателската институција, која, на пример, ќе издаде нов указ, за да го извести парламентот дека Николов поднел оставка, бидејќи сегашниот не ги регулира односите.

Заменик претседателот на ГЕРБ, Даниел Митов, на доаѓање во Собранието, се заложи за нови избори, „затоа што на Бугарија и е неопходна функционална влада“.

Тој не сакаше да коментира како ќе реагира ГЕРБ-ДПС кога ќе го добие втор мандат, согласно Уставот, а одби и да коментира дали неговата партија ќе ја поддржи идејата за „Влада на национален спас“.

Според претседателката на БСП, Корнелија Нинова, политичка стабилност може да се постигне само со дијалог за спроведување на третиот мандат. Доколку мандатот стигне до левицата, Нинова вети конструктивни и почитувани разговори со сите, освен со ГЕРБ-УДФ и МРФ.

„Проблемите може да се решат под еден услов – парламентот продолжува да работи, не се распушта и формира редовна влада“, рече Нинова, обвинувајќи ги „протестните партии“ дека, наместо да водат дијалог едни со други, тие „се фатија за гуша“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img