Владата на американскиот претседател Џо Бајден преговара со голем број земји, вклучувајќи го и Косово, за заштита на Авганистанците, во време кога илјадници странски дипломати и Авганистанци се евакуираат од Авганистан преку аеродромот во Кабул.

Блинкен претходно ветил дека Вашингтон нема да тргува со дозите вакцини за политички услуги, пишува Ројтерс.

Дозите дошле на Косово преку иницијативата КОВАКС, поддржана од Светската здравствена организација (СЗО), чија цел е правилно да се дистрибуираат вакцините низ целиот свет.