Monday, October 25, 2021
HomeСпортБарса се откачи од Пјаниќ, но не и од неговата плата

Барса се откачи од Пјаниќ, но не и од неговата плата

Босанскиот репрезентативец Миралем Пјаниќ по репрезентативната пауза нема да замине во Каталонија, туку во Турција бидејќи до крајот на оваа сезона ќе настапува како позајмен играч во Бешикташ.

Барселона успеа да се ослободи од него, но и натаму ќе исплаќа голем дел од неговата плата. Според договорот со турскиот гигант, од вкупно 8,5 милиони евра годишно, Барса ќе плаќа шест милиони, а остатокот е обврска на Бешикташ.

За Пјаниќ ова може да се толкува како одличен потег бидејќи повеќе нема да биде резерва, како во Барселона, туку еден од најважните играчи. Ќе игра и во Лигата на шампионите каде Бешикташ е во група со Спортинг, Борусија Дортмунд и Ајакс.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img