Monday, October 25, 2021
HomeМакедонијаЗаев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Македонија ги заврши домашните задачи,...

Заев на состанок со амбасадорите од ЕУ: Македонија ги заврши домашните задачи, подготвена е за преговори

Премиерот со амбасадорите разговарал за реформите во правосудството и јавната администрација, за борбата против корупцијата, а се дискутирало и за пописот

Премиерот Зоран Заев пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ порачал дека очекува до крајот на словенечкото претседателство да се постигне напредок во евроинтеграцијата на државата, соопштија од Владата откако Заев синоќа го одржал редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии од овие држави.

„Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена да ги започне преговорите со Европската Унија“, рекол Заев.

Од Владата велат дека премиерот со амбасадорите разговарал за реформите во правосудството и јавната администрација, за борбата против корупцијата, а се дискутирало и за пописот кој земјава го спроведува по речиси 20 години.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img