Monday, October 25, 2021
HomeСветПретседателот на Австрија: Ова е криза на Владата, но не и на...

Претседателот на Австрија: Ова е криза на Владата, но не и на државата

Австрискиот претседател Александар Ван дер Белен вечерва им се обрати на граѓаните во врска со истрагата на обвинителството за проневера и поткуп, во која е вклучен и канцеларот Себастијан Курц, нагласувајќи дека ова е криза на Владата, а не на државна.

– Она што го гледаме е владина криза, но не и државна криза. Државата и нејзината администрација функционираат, и тоа може да се види. Основите на владеењето на правото се недопрени, поделбата на власта функционира и тоа се покажа изминатите денови, а така ќе биде и во иднина, објасни тој.

Ван дер Белен потсети дека секогаш ќе им се обраќа на граѓаните во тешки времиња и транспарентно ќе ги информира за ситуацијата.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img