Monday, October 25, 2021
HomeСветБорел: Цврсто ќе одговориме на одлуката на судот на Полска

Борел: Цврсто ќе одговориме на одлуката на судот на Полска

Европската унија ќе даде „цврст одговор“ на пресудата на врховниот суд на Полска со која се оспорува приматот на правото на ЕУ, високиот претставник на Унијата Жозеп Борел. Тој ја повтори загриженоста на Европската комисија за минатонеделната пресуда, но не посочи какви чекори може да преземе за да се доведе Полска во линија. „Ако сте член на клуб, мора да ги почитувате правилата на клубот“, рече Борел. Уставниот суд на Полска пресуди дека делови од правото на ЕУ се некомпатибилни со Уставот на земјата, поткопувајќи го централниот принцип на европската интеграција и поттикнувајќи најави дека Полска може еден ден да излезе од ЕУ од 27 држави.

И покрај зголемената напнатост, полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека Полска нема желба да ја напушти ЕУ. Борел во Киев учествуваше на самитот Украина-ЕУ на кој лидерите на ЕУ рекоа дека блокот ќе ѝ помогне на Украина да обезбеди постојано снабдување со природен гас оваа зима и ќе ја заштити земјата од какво било намалување на руското производство.

Украина лобира западните сојузници да ја казнат Русија за, како што вели, обидот на Москва да ги искористи испораките на гас како оружје против Европа. Загриженоста за енергија, исто така, предизвика спор меѓу Украина и нејзиниот сосед со ЕУ, Унгарија минатиот месец, откако Будимпешта потпиша нов долгорочен енергетски договор со Русија, со што Украина беше ставена настрана како транзитна земја.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img