Wednesday, December 1, 2021
HomeПопуларноАнтитерористичките агенции водат истрага за убиството на британски пратеник

Антитерористичките агенции водат истрага за убиството на британски пратеник

Истрагата за убиството на британскиот пратеник сет Дејвид Ејмс, смртно избоден во петокот во текот на средбата со избирачите во неговата изборна единици на југоистокот од Англија, е доверена на противтерористичката служба, објави полицијата во петокот вечерта.

„Истрагата е во раната фаза и ја водат службеници од антитеротистичката управа“, изјави шефот на локалната полиција, Бен-Џулијан Харингтон на прес-конференција.

„Иследниците ќе утврдат дали станува збор за терористички чин“, додаде шефот на локалната полиција.

„Дваесет ипегодишен маж е осомничен за убиството е набрзо е уапсен по доаѓањето на полицијата ан местото на нападот“, објави локалната полиција и додаде дека го пронашла ножот, пренесува BBC.

Дејдви Ејмс, 69-годишниот конзервативен пратеник, беше избоден со нож околу пладнето кога напаѓачот влегол во црквата додека политичарот бил на средба со гласачите во местото Ли-он-Си, шеесетина километри источно од Лондон. И покрај напорите на итната медицинска помош, Ејсм починал на самото место на нападот.

Убиството предизвика огорчување во Велика Британија. Премиерот Борис Џонсон му одаде почите на пратеникот Ејсм и го опиша како извонреден функционер и сакан пријател и колега.

„Во шок сме поради убиството на сер Дејвид Ејмс, убиен во неговата општина во црква по речиси 40 години служење на народот од Есекс и во цела Велика Британија. Дејвид страсно веруваше во оваа земја и во нејзината иднина и денеска изгубивме извонреден јавен функционери и сакан пријател и колега“, рече Џонсон.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img