Wednesday, December 1, 2021
HomeМакедонијаНАЈНОВИ БРОЈКИ НА ДИК: Арсовска води со 3.900 гласа пред Шилегов, обработени...

НАЈНОВИ БРОЈКИ НА ДИК: Арсовска води со 3.900 гласа пред Шилегов, обработени се околу 80 отсто од избирачите

Со обработени 79,68 отсто од гласовите, ДИК објавува дека независната кандидатка поддржана од коалицвијата на ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има освоено 67.645 гласови, односно 37,2 отсто од гласовите за градот Скопје.

На второ место е кандидатот на СДСМ, кој има освоено 63.734 илјади гласови, или 35,05 отсто од гласовите.

Ова значи дека на обработени 80 отсто, Арсовска води со над два процентни поени, односно 3.911 гласови.

Перо Георгиевски, кандидат на Левица, освоил 15.566 гласови, или 8,56 отсто од гласовите.

Арбен Шаќири поддржан од ЛДП и ДОМ има 7.364 гласа или 4,05 отсто, а по него е Ана Петровска, која освои 7.101 глас или 3,9 отсто од гласовите.

Ова е на обработени 372.413 избирачи, од запишани 467.373 гласачи, односно 79,68 отсто.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img