Monday, January 17, 2022
HomeСветБајден и Макрон повторно телефонски разговараа за кризата со подморниците

Бајден и Макрон повторно телефонски разговараа за кризата со подморниците

Американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговараа во петокот за да ги решат несогласувањата по кризата со подморниците, а Белата куќа ја потврди посетата на американската потпретседателка Камала Харис во Париз.

Двајцата лидери разговараа за неопходните напори за зајакнување на одбраната на Европа, истовремено обезбедувајќи комплементарност со НАТО, соопшти американската влада.

Разговорот меѓу Бајден и Макрон е одржан пред нивнaтa средба по повод Г-20 во Рим кон крајот на октомври, по што следи посета на Камала Харис на 11 и 12 ноември во Париз, кога ќе биде примена од претседателот Макрон.

Харис и Макрон „ќе разговараат за важноста на трансатлантските односи за светскиот мир и безбедност и ќе инсистираат на важноста на нашето партнерство за планетарните предизвици како што се ковид-19 и климатската криза“, соопшти Белата куќа.

Со разговорот меѓу двајцата лидери и посетата на Камала Харис треба да се подобрат односите меѓу Париз и Вашингтон по кризата предизвикана со објавувањето на новиот сојуз меѓу Соединетите Држави, Австралија и Велика Британија.

Тоа партнерство наречено АУКУС го предизвика гневот на Франција бидејќи пропадна мега договорот за австралиското купување на француските подморници.

Тоа е најсериозната дипломатска криза меѓу историските сојузници по француското одбивање да ѝ се приклучат на Америка во војната во Ирак во 2003 година.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img