Thursday, January 20, 2022
HomeПопуларноИтен состанок на Советот за безбедност за Судан

Итен состанок на Советот за безбедност за Судан

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за денеска закажа итен состанок поради воениот удар во Судан.

Дипломатски извори доцна синоќа соопштија дека консултации побарале Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Ирска, Норвешка и Естонија.

Суданската армија вчера ја презеде власта во земјата, го уапси премиерот и неколку министри и ја распушти преодната влада.

Илјадници излегоа на улиците за да протестираат против пучот, кој се заканува да го загрози кревкиот напредок на земјата кон демократијата. Демонстрантите цела ноќ ја поминаа на улица барајќи враќање на цивилните власти.

„Граѓанската власт е избор на народот“ и „Не на воената власт“, извикуваа додека поставуваа гумени барикади.

Протестите продолжија и покрај пукотниците и военото насилство врз демонстрантите, во кои загинаа неколку луѓе, а над 80 беа повредени.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img