Wednesday, December 1, 2021
HomeБалканИ Србија ќе оди на референдум

И Србија ќе оди на референдум

И Србија ќе оди на референдум и тоа за промена на Уставот на 16 јануари.

Претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ денеска изјави дека референдумот за промена на Уставот на Србија во областа на правосудството треба да се одржи на 16 јануари следната година, јави дописникот на МИА од Белград.

Дотогаш треба да се усвојат амандмани, според кои текстот на Уставот треба да се најде на собраниската седница на 30 ноември.

Дачиќ вели дека за успех на референдумот повеќе не се потребни 50 отсто излезеност од запишаните гласачи, а тоа, како што додаде, е потпишано уште во 2006 година. Од опозицијата обвинија дека имаат медиумски мрак и дека луѓето не се запознаени со референдумот.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img