Thursday, January 20, 2022
HomeБалканРадев до Макрон: Очекувам конкретни и неповратни резултати од дијалогот со Македонија

Радев до Макрон: Очекувам конкретни и неповратни резултати од дијалогот со Македонија

На 10 дена до клучниот совет на Eвропската унија, бугарскиот претседател Румен Радев ги цементира ставовите пред европските лидери.

На средбата со францускиот колега, Емануел Макрон во Стразбур, Радев порачал дека очекува kонкретни и неповратни резултати во дијалогот со Mакедонија, со што ќе се гарантираат европски вредности во почитувањето на човековите права, запирање на говорот на омраза и заштита на бугарското културно и историско наследство, соопштија од кабинетот на Радев. Слични пораки, тој упатил и претходно на средбата со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер во Стразбур.

Радев истакнал дека земјава треба да покаже европска зрелост и почитување на вредностите на Унијата со преземање конкретни активности за запирање на јазикот на омразата кон Бугарија во учебниците по историја, државните и научните институции.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img