Tuesday, January 25, 2022
HomeАвстралијаМасакр на коали во Австралија: 126 обвиненија поради убивање на заштитените животни

Масакр на коали во Австралија: 126 обвиненија поради убивање на заштитените животни

Австралиските власти обвинија сопственик на земјиште и две компании за повеќе од 250 случаи на суровост кон животните поради смртта на десетици коали.

Според Државната агенција за заштита на животната средина на државата Викторија, околу 20 коали биле пронајдени мртви, а десетици повредени на плантажа со дрвја во Кејп Бриџвотер, околу 377 километри југозападно од Мелбурн во февруари минатата година. Властите спасија 49 ранети коали, а многумина од нив страдале од глад, дехидрација и скршеници, се вели во соопштението, пренесува Си-Ен-Ен.

Обвинетите се соочуваат со 126 обвиненија

Сопственикот на земјиштето и компанијата за земјени работи се обвинети дека им нанеле неразумна болка и страдање на десетици коали. Тие се обвинети и за уништување на животите на коалите, кои се заштитен вид. Тие се соочуваат со вкупно 126 обвиненија, вклучувајќи 18 тешки обвиненија за суровост за нанесени фатални повреди. Во соопштението не се наведуваат имињата на обвинетите.

Максималната казна за едно обвинение за злоупотреба на животни е скоро 78.000 долари за компанија и повеќе од 32.000 долари или 12 месеци затвор за поединец. Во тогашното соопштение, „Пријателите на Земјата Австралија“ го нарекоа инцидентот масакр на коали, додавајќи дека се вознемирени што таквото непромислено уништување продолжи да влијае на индустријата за плантажи во југозападна Викторија.

Коалите се заштитени видови

Коалите се заштитен вид во Австралија и се соочуваат со бројни закани за нивниот опстанок. Популацијата на коалите во земјата претрпе сериозни загуби за време на катастрофалните пожари во 2019 година, кои уништија повеќе од 12 милиони хектари (48.000 квадратни километри) земја само во државата Нов Јужен Велс.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img