Tuesday, August 9, 2022
HomeМакедонијаНовото име на МПЦ?

Новото име на МПЦ?

Помина скоро една недела од историското педесетничко заедничко богослужење на архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан со вселенскиот патријарх Вартоломеј во Цариград, а на нашите владици очигледно сѐ уште не им е дозволено да му соопштат на македонскиот верен народ кон која насока течат преговорите што се водат помеѓу Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Вселенската патријаршија во поглед на добивањето Томос за автокефалност, како и за сите жртви што би требало ние да ги принесеме во име на долгоочекуваниот автокефален статус. Во јавноста почнаа да се шират сериозни гласини дека вселенскиот патријарх Вартоломеј, наводно, не сака да отстапи од условот МПЦ-ОА да го промени името на црквата, односно да ја отстрани придавката „македонска“, ако сака да добие Томос за автокефалност. Цариград, небаре е кум на новороденче, дури и смислил два предлога за име на црквата од Македонија. Првото име кое циркулира како најсериозен предлог е „Охридска архиепископија“, а второто име, пак, кое неодамна го објави и влијателниот портал „Ромфеа“, гласи: „Скопска архиепископија“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img