Tuesday, August 9, 2022
HomeБалканВучиќ: Србија со години трпи лаги од западот и Косово - Не...

Вучиќ: Србија со години трпи лаги од западот и Косово – Не е проблем што мислат дека сме глупави, туку дека тие се многу паметни

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и се обрати на јавноста по средбата со специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, кој дојде во тридневна посета на Србија.

„Од денеска имаме целосна промена на Западен Балкан, кај нас и на Косово и Метохија“, рече Вучиќ на почетокот на своето обраќање и рече дека е одлучено самиот да и се обрати на јавноста бидејќи ќе зборува отворено.

„Ние сме секогаш подготвени за дијалог, додека некои други никогаш не биле подготвени за суштински разговор и имаат поддршка од западните сили“, рече Вучиќ.

Тие се целосно поддржани од ОК и Германија, рече тој.

„Тие донесоа две решенија во нивните привремени институции. „Едниот е за забрана на лични карти на влезот во покраината, а другиот е одлука со единствена цел да се протераат Србите од север, да се создаде нова Бура и со години да се води кампања за принудување на Србите да ги прифатат нивните регистарски таблички. – изјави Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека властите на лажната држава сметаат на Србите да го напуштат северот, а Србија со години трпи лаги од Западот и Приштина.

„Мојот проблем не е што мислат дека сме глупави, туку што мислат дека се многу паметни. Ќе дадам неколку примери. „Запалија десетици наши цркви и манастири и убија десетици луѓе, а како награда добија независно Косово, додека во Белград се расправаа за фотелји“, рече тој.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img