Wednesday, August 17, 2022
HomeСпортТешка задача за футсалците – Македонија ќе игра со Италија и Шведска...

Тешка задача за футсалците – Македонија ќе игра со Италија и Шведска во квалификации за СП 2024

Футсал репрезентацијата на Македонија ќе има тешка задача за пласман на Светското првенство во 2024 година и на ждрепката ги доби Италија и Шведска за противници во десеттата група.

Италија е поранешен светски вицешампион и има и една бронза на Миндијалите во футсал и ќе биде голем фаворит за првото место. Швеѓаните немаат посебен рејтинг во овој спорт и Македонија може да се носи со нив, а против Италија ќе ни треба подвиг, бидејќи само првопласираните селекции ќе играат во следната елитна фаза на патот кон Светското првенство.

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img