Wednesday, June 23, 2021
HomeМакедонијаПреговорите во ќорсокак, потврдуваат извори во Советот на ЕУ

Преговорите во ќорсокак, потврдуваат извори во Советот на ЕУ

Прашањето за пристапни преговори меѓу Европската унија (ЕУ) и Северна Македонија е во ќорсокак поради бугарската блокада, потврдија изворите од Советот на ЕУ, проценувајќи дека претседателството е „крајно фрустрирано“ од ситуацијата, јави допосиничката на Радио Слободна Рвропа од Брисел.

„Не сме задоволни што Бугарија не дозволува преговори за билатерални историски прашања за кои сметаме дека не припаѓаат на проширувањето“, изјави за новинарите висок дипломатски извор.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img