Wednesday, June 23, 2021
HomeМакедонијаБучковски заминува во Софија на средби со државниот врв: „Доаѓам како пријател...

Бучковски заминува во Софија на средби со државниот врв: „Доаѓам како пријател и со добра волја“

Специјалниот претставник на македонската влада за Бугарија, Владо Бучковски, утре заминува во официјална посета на Софија, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

„За време на престојот ќе имам состаноци со премиерот Бојко Борисов, вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева и министерот за одбрана Красимир Каракачанов“, рече Владо Бучковски за БГНЕС.

Тој објасни дека во четврток ќе има средба со претседателот Румен Радев.

„Доаѓам на покана на бугарската влада. Доаѓам како ваш голем пријател и со добра волја “, потенцираше Бучковски.

Бугарија денеска на состанокот на Советот на министри во Брисел стави вето на преговарачката рамка за Северна Македонија, за почеток на преговорите со Европската Унија.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img