Friday, August 19, 2022
HomeБалканВучиќ: Спремни сме да помогнеме на Македонија оваа зима

Вучиќ: Спремни сме да помогнеме на Македонија оваа зима

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во интервју за ТВ Пинк рече дека во рамките на проектот Отворен Балкан секој може секому да помогне и дека тоа е многу важно, особено во време на криза.

„Можеме да им помогнеме на сите со гас, со струја и храна во Северна Македонија“, рече Вучиќ на прашањето, кој кому може да помогне во рамките на Отворен Балка ако дојде до поголеми кризи.

Тој објасни: „Да речеме дека има денови кога хидролошката состојба е подобра, па Албанија може да и’ помогне на Северна Македонија со струја, па и на Србиjа, обратно – Србија може да им помогне.

„Тоа се важни работи“, истакна Вучиќ и додаде дека Србија платила и два руски противпожарни хеликоптери кои носат кофа од 5.000 литри и ќе можат да им помогнат на сите.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img