Friday, August 19, 2022
HomeПопуларноШОК: Белорусија ја нападна Украина!? Лансирани повеќе од 20 проектили

ШОК: Белорусија ја нападна Украина!? Лансирани повеќе од 20 проектили

Украинците тврдат дека од Белорусија биле лансирани 20 проектили! Украинскиот Генералштаб на вооружените сили рано утринава, повикувајќи се на белоруски извори, соопшти дека повеќе од 20 ракети биле лансирани од Белорусија во Украина. Украинските власти подоцна објавија уште некои детали во врска со пријавениот ракетен напад врз Черниговската област утрово, пишува Гардијан. „Денеска во период од еден час, според информации од белоруски извори, од Белорусија биле лансирани повеќе од 20 проектили. Засега знаеме дека девет проектили ја погодиле областа Хончаривск во областа Чернихив“, соопшти украинската армија. Украинската оперативна команда на север објави ажурирање, повикувајќи се на информации што ги добиле од белоруски извори за лансирање на повеќе од 20 ракети од Белорусија, додавајќи дека ракетите биле лансирани помеѓу 5:20 и 6:30 часот. Засега нема пријави за жpтви, додаваат од полицијата.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img