Wednesday, June 23, 2021
HomeМакедонијаБугарија не отстапува од блокирање на почетокот на преговорите со ЕУ

Бугарија не отстапува од блокирање на почетокот на преговорите со ЕУ

Софија не го повлече ветото  и на денешниот состанок на европските министри за надворешни работи, на кој требаше да се формулира рамката за преговори за  Македонија и Албанија. Блокадата од Бугарија за германскиот министер за Европа, Рот, е  удар врз политиката на проширување со Западен Балкан, и најави  дека напредок може да се очекува следната година.

„Не беше можно да се донесе одлука сега, но мислам дека ќе го одложиме процесот за следната година, што е можно поскоро. Се надеваме дека ќе напредуваме и ќе постигнеме договор. Јас апсолутно не мислам дека има потреба од план Б за можноста за членство на Македонија. Прашањето е само кога можеме да започнеме и сигурен сум дека ќе ја надминеме оваа тешкотија ”

Конечната одлука за започнување или не на преговорите ќе биде донесена од шефовите на европски држави на 10 и 11 декември. Од Европскиот совет и Европската комисија потврдуваат за Алсат дека нема да се откажат од напорите. Брисел не го коментираше патоказот за спроведување на договорот од 2017 година.

„Советот работи на заклучоци за проширување за оваа година, како и за преговарачката рамка со Македонија и Албанија. Решението за билатералните прашања би било клучно.

„Ги охрабруваме обете страни да продолжат со напорите да најдат решение за отворените билатерални прашања. Се надеваме дека наскоро ќе се постигне договор за рамката за преговори, така што првата меѓувладина конференција ќе може да се одржи што е можно побрзо. Комесарот е во контакт со Претседателството и двете страни, поддржувајќи го изнаоѓањето на решение “.

Владата останува на ставот дека разговорите за компромис ќе продолжат.

„Ние навистина ги предложивме сите можности за надминување на оваа пречка, вклучувајќи го и последниот предлог за патоказ за кој сè уште не добивме одговор, но Мислам дека отворањето на дебатата во текот на овие 100 дена, интензивирањето на овој дијалог веројатно не даде резултати во моментот, но создаде основа што мора да ја надградиме во наредниот период “.

Никола Димитров, вицепремиер за европски прашања  . .

Скопје и Софија денеска го одбележуваат денот на Свети Климент Охридски, основачот на кирилицата.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img