Wednesday, August 17, 2022
HomeСветНА ОВАА ПЛАНИНА СЕ КРИЕ БОГАТСТВОТО НА ПУТИН – СЕКОЈА ГОДИНА СЕ...

НА ОВАА ПЛАНИНА СЕ КРИЕ БОГАТСТВОТО НА ПУТИН – СЕКОЈА ГОДИНА СЕ ВАДАТ ДО 115 МИЛИОНИ ЕВРА?

Владимир Путин има сопсвен гигантски рудник на богатство, кој му овозможува трговија и негораничен пристап до највредните племенити метали.

Се верува дека господин Путин е тежок околу 172 милијарди евра, а Дејли Мејл истражуваше кој е главниот извор на првиот човек на Русија, кој му обезбедува таков стил на живот.

Рускиот лидер е голем вљубеник во сјајни и светлечки предмети, а на мистериозниот Кондјор масив во источен Сибир се наоѓа местото од каде тој се снабдува со импресивни метали. Токму во овој голем рудник, се вади платина и злато.

Русија со години е во самиот светски врв по експлоатација на минерални суровини, а минатата година открија револуционерен начин да директно од јагленот извлечат злато.

Но овој осум километри широк руден базен во Кондјор масив се крие нешто многу повредно од злато – платина. Се верува дека во овој рудник од времето на Советскиот Сојуз до денеска ископани се 85.000 килограми платина. На годишно ниво, според проценките, од овој рудник се ископува платина во вредност од 115 милиони евра.

НАСА направи единствена фотка од рудникот со благо на Путин.

Инаку, се верува дека прочуениот рачен часовник на рускиот лидер е направен од метал од овој рудник. Часовникот е стар 64 години и е направен од бело злато, стакло од сафир кристал и крокодилска кожа.

 

 

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img