Wednesday, August 17, 2022
HomeСветАКО ИЗБИЕ ВОЈНА ВО АЗИЈА НЕМА ДА ПОБЕДИМЕ – СЕКОЈ НОРМАЛЕН ГО...

АКО ИЗБИЕ ВОЈНА ВО АЗИЈА НЕМА ДА ПОБЕДИМЕ – СЕКОЈ НОРМАЛЕН ГО ЗНАЕ ТОА ! Fox News: Направивме опасна грешка во Украина, па ја повторивме во Тајван!

САД ја игнорираа фаталната грешка што ја направија во Украина и ја повторија во Тајван. Такер Карлсон го објави ова на Fox News.

Според Карлсон, кинеските власти го сфатиле доаѓањето на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, во Тајван како инвазија. Во исто време, Пекинг првично се спротивстави на нејзината посета на островот.

Сирените за воздушен напад се огласија во крајбрежните градови на Кина додека се приближуваше авионот на Пелоси. Кога конечно слета, кинеската војска најави вежба со жив оган во воздушниот простор околу Тајван за следните четири дена.

Сепак, САД немаа никаква предност од овој пат од висок профил. Официјалната линија на Вашингтон звучи крајно неубедливо, тврди Такер. САД ја испратија Пелоси да го потврди „статусот на Тајван како американски сојузник“. Сепак, Белата куќа отворено изјави: „Не ја поддржуваме независноста на Тајван“. Така, посетата на Ненси Пелоси беше очигледно провокативна.

– Луѓето во Белата куќа се толку заслепени од сопствената ароганција што едноставно не ги разбираат последиците од она што го прават. На Ненси Пелоси и е здодевно да летува во САД и сака да оди на бесплатно патување во Азија каде што може да се преправа дека е државник една недела. „Можеби само на тоа размислуваше Белата куќа пред да го одобрат патувањето“, рече Карлсон.

Но, американските власти инсистираат дека посетата на Пелоси на Тајван не би можела да ги ескалира тензиите. Како што додаде портпаролот на Пентагон Џон Кирби, агресивните акции доаѓаат од Кина. Според телевизискиот водител, американските власти биле целосно вон контакт со реалноста. Покрај тоа, САД веќе направија слична грешка во односите со Русија, кога ја турнаа Украина да се приклучи на НАТО.

Ви благодариме Џон Кирби што го опиша светот по кој копнеете. Сега назад во реалноста. Патувањето на Пелоси во Тајван нагло ги ескалира тензиите низ Азија.

Каква корист ќе имаат САД од ова?

Ова е едно од прашањата што луѓето како Џон Кирби никогаш не го поставуваат. Тие едноставно претпоставуваат дека Кина блефира. Не го сфаќаат сериозно, исто како Русија. „Па, тие (Русите) предупредија дека ќе има последици ако ја турнеме Украина во НАТО“. Кому му е гајле што мислат? Тие се бензинска пумпа со владата. Блефираат.“ Тоа го прави ароганцијата. Заслепува“, објасни водителот на Fox News.

Во исто време, САД, како и во случајот со Украина, нема да можат да го бранат Тајван со испраќање војници таму. Според Карлсон, САД не се подготвени за голема војна со Кина, бидејќи таа земја веќе ги исцрпила своите резерви за поддршка на режимот во Киев.

– Не можеме да го направиме ова (да го браниме Тајван), дури и да сакаме. Веќе испративме премногу наше оружје во Украина, каде што нашите пријатели олигарси се зафатени со продавање на разни мрачни играчи на меѓународниот пазар на оружје – изјави Такер Карлсон.– Значи, ако наскоро избие голема војна во Азија, нема да ја добиеме. Тоа го знае секој трезен човек.

 

 

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img