Friday, August 19, 2022
HomeСветГЕРМАНИЈА ИМА САМО ТРИ МЕСЕЦИ, ПОСЛЕ ТОА … КАТАСТРОФА е БЛАГ ЗБОР...

ГЕРМАНИЈА ИМА САМО ТРИ МЕСЕЦИ, ПОСЛЕ ТОА … КАТАСТРОФА е БЛАГ ЗБОР ! Има решение, треба да го замолат Путин!

На Германија и остануваат уште само три месеци да спречи катастрофа што би можела да ја снајде поради недостиг на природен гас во зима, пренесе американската новинска агенција Bloomberg.

Бизнисмените и анархистите во Берлин се јасни, има решение, само треба да го замолат Путин! Прашањето е, сепак, дали Шолц има врфка да го направи?!

– И покрај тоа што сега е врв на летото, Берлин има малку време да го спречи недостигот на гасот. Германските градови веќе се принудени да воведат ограничувања. Резиденцијата на претседателот на Германија во Берлин веќе не свети ноќе, градот Хановер ја исклучи топлата вода во тушевите на базените и спортските сали, а општините ширум земјата подготвуваат засолништа со греалки за да ги заштитат луѓето од студот. И тоа е само почеток на кризата што ќе ја зафати Европа – според Bloomberg. И тоа укажува дека напорите на Бундестагот да ѝ обезбеди на земјата алтернативно снабдување со енергија се неефикасни.

Според Bloomberg, Германија не може да смета ниту на Франција, чии неисправни нуклеарни реактори дури се закануваат да ја влошат кризата. Во случај на недостиг на струја, можни се социјални немири. Речиси секој четврти Германец – според Келнскиот институт за економски истражувања – веќе паднал во енергетска сиромаштија, што значи дека зголемувањето на цените на енергијата влијае на способноста на домаќинствата да ги покријат другите трошоци. Американската агенција предвидува дека недостигот на природен гас може да ја принуди владата на Олаф Шолц да прогласи вонредна состојба.

Во тој случај државата ќе почне да ја контролира дистрибуцијата на горивото.

Згора на тоа, ладењето во Европа и Азија ќе ги принуди енергетските компании да се борат за веќе ограничени резерви на течен природен гас.

Германскиот заменик министерски претставник Волфганг Бухнер изјави дека не знае каде се наоѓа турбината Сименс Северен тек-1.

– Турбината е на место, но физичката локација ми е непозната – призна тој.

На 4 и 15 јуни, Гаспром објави исклучување на две, а потоа уште една пумпа која го опслужува Северен тек-1.

Одлуката е донесена поради ситуацијата со турбините на Сименс, кои германската компанија не можеше да ги врати од Канада на ремонт поради санкциите што Отава ги воведе кон Руската Федерација.

На 17 јули, Канада сепак ја испрати турбината во Германија.

Заменик-претседателот на Одборот на директори на Гаспром, Виталиј Маркелов, изјави потоа дека Сименс отстранил не повеќе од една четвртина од идентификуваните дефекти на турбините.

Тој предупреди дека испраќањето на турбината од Канада во Германија наместо во Русија е „против условите на договорот“.

Бизнисмените и анархистите во Берлин се јасни, има решение, само треба да го замолат Путин! Прашањето е, сепак, дали Шолц има врфка да го направи?!

 

 

 

 

 

 

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img