Tuesday, August 9, 2022
HomeСветИлон Маск е вториот најбогат човек на светот

Илон Маск е вториот најбогат човек на светот

Сопственикот на SpaceX и Tesla, Елон Маск, се искачи на второто место на рангирањето на најбогатите луѓе на планетата, според индексот на милијардерите на Блумберг (ББИ), пресметан од Блумберг.

Маск го престигна основачот на Мајкрософт Бил Гејтс, чие богатство се искачи на 127,9 милијарди долари, што претставува зголемување од 100,3 милијарди долари во текот на годината. Тоа беше рекорден годишен раст. Капиталот на Гејтс се проценува на 127,9 милијарди долари.

Основачот на Амазон, Џеф Безос, останува на врвот на листата, со богатство од околу 182 милијарди долари. Меѓу петте најбогати луѓе во светот се и претседателот на „Луј Витон“ Бернард Арно и основачот на Фејсбук Марк Закерберг, кој веќе е на петтото место.

Ден претходно, на 23 ноември, акциите на американскиот производител на електрични автомобили Тесла соборија рекордна вредност за време на тргувањето. Цената по акција се искачи на 524,96 долари, додавајќи 7% на вредноста при затворањето во петокот.  Во текот на изминатата недела, акции на „Тесла“ се зголемија за 16%.

На 19 ноември беше објавено дека за еден ден Маск се збогатил со 7,6 милијарди долари и станал еден од трите најбогати луѓе во светот. Претприемачот го замени основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг од првите три (неговиот капитал е 104 милијарди долари).

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img