Tuesday, January 26, 2021
Home Австралија

Австралија

Сто и четириесет долари казна за неносење маска во Сиднеј

Властите во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија, наметнаа задолжителното носење маска во затворен простор, поради зголемениот број на инфекции со коронавирусот. Државата регистрира седум случаи...

Австралија ја менува химната поради Абориџините

Австралиската Влада смени еден збор во националната химна за подобро да ги препознае улогата, културата и историјата на Абориџините во земјата. Втората реченица од химната...

Видео од спектакуларниот огномет во Сиднеј

Големите австралиски градови, вклучително и главниот, влегоа во 2021 година. Освен Камбера, во новата година влегоа Сиднеј и Мелбурн. И покрај пандемијата со коронавирусот во...

Откриено чоколадо старо 120 години што може да се јаде!

Националната библиотека на Австралија меѓу колекцијата на лични работи на австралискиот поет Бенџо Патерсон открила кутија со чоколадо старо 120 години, кое за чудо...

Австралиски научници потврдуваат: Еве колку трае имунитетот на ковид-19 и каква врска има со вакцината

Студијата испитала 25 пациенти со ковид-19, земајќи 36 примероци на крв, почнувајќи од четвртиот ден по инфекцијата. Последните примероци беа земени 242 дена по...

Сиднеј ги заострува мерките поради ширење на коронавирусот

Властите во Сиднеј апелираа до граѓаните да не одат на распродажбите од 1 јануари, додека некои северни предградија се на чекор од воведување строги...

Совет на амбасадори: МНР да го казни насилникот што ѝ упатил закани по живот на в.д. амбасадорката во Австралија

Советот на амбасадори изразува згрозување и најостра осуда за инцидентот во македонската амбасада во Канбера, Австралија, кога член на семејство на вработен ѝ упатил...

Австралија нема да брза со одобрување на вакцината

Австралискиот премиер Скот Морисон денеска изјави дека неговата Влада нема да брза со одобрување на вакцините на Фајзер и Бионтек против коронавирусот, бидејќи сака...

Во Австралија пожар на островот Фрејзер, локалните жители евакуирани

Жителите на австралискиот остров Фрејзер, кој се наоѓа на списокот на светското природно наследство, се евакуирани денеска поради шумски пожар. Откако избувна пожар во еден...

Научниците тврдат дека лицата без симптоми на коронавирусот се 42 отсто помалку заразни

Асимптоматските случаи на коронавирусот и натаму претставуваат енигма за научниците, но од универзитетот во австралискиот Голд Коуст дошле до заклучок дека лицата без симптоми...

Тенисерите на „Австралија опен“ во строг карантин и со 60 евра за храна!

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на „Австралија опен“, пред да го брка и деветтиот трофеј во Мелбурн малку подоцна од вообичаеното во специфични...

Ќе се зголемат ли трговските тензии меѓу Австралија и Кина

Кина ги зголемува даноците за австралиските вина за неверојатни 212 проценти. Министерот за економија на таа земја вели дека станува збор за привремени антидампинг...

Most Read