Sunday, January 24, 2021
Home Здравје

Здравје

СЗО: Првите пратки вакцини за сиромашните земји стигнуваат во првото тромесечие на 2021.

Светската здравствена организација (СЗО) и Алијансата за вакцини (ГАВИ) планираат да ги достават првите вакцини во сиромашните земји во првиот квартал од 2021 година,...

Д-Р ПАНОВСКИ: Има евтин и многу ефикасен лек за Ковид 19, го применуваат Австралија, Индија…

Зборувајќи за лекот „ивермектин“, кој бил еден од поевтините лекови кои се покажале успешни во борбата против коронавирусот, доктор Никола Пановски вечерва изјави дека...

Саудиска Арабија е четврта земја што ја одобри вакцината на „Фајзер“

Саудиска Арабија денеска ја одобри вакцината против корона вирусот на партнерските компании „Фајзер“ и „Бионтек“, објави официјалната државна новинска агенција СПА. Со тоа стана четврта...

Спутник V, Фајзер, Оксфордска, Модерна: Како функционираат вакцините против коронавирус?

Во деновите кога првите луѓе на планетава надвор од лабораторија, ja примаат вакцината против коронавирус, издвојуваме како функционираат четирите водечки вакцини и што ги...

Како претераното седење го уништува здравјето? И веројатно е лошо колку и пушењето!

Модерниот начин на живот подразбира сé помалку движење, сé помала употреба на мускулатурата. Човекот никогаш претходно не седел толку колку што седи во последниве...

Трамп го потпиша указот со кој САД имаат приоритет при вакцинирањето

Од страв дека САД може да останат без доволно вакцини, американскиот претседател Доналд Трамп вчера го потпиша указ со кој на домашните коминтенти ќе...

Чварките се подеднакво здрави како и чиа семето?!

Во последниве години, чиа семето стана неизбежен дел од трпезата на секој што води сметка за својата исхрана и одговорно се однесува кон своето...

Како толку брзо се развија вакцините против КОВИД-19 и дали треба да сме загрижени за нивниот квалитет?

За некои вакцини биле потребни години и години за да се развијат, а некои од кандидатите за вакцина против Ковид-19 се развиени за помалку...

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Во Сингапур се родило бебе со антитела на КОВИД-19

Жена од Сингапур која имала инфекција со коронавирус за време на бременоста родила момче кое има антитела на КОВИД-19, според „Стрејтс тајмс“. На Селин Нгчен...

Most Read