Tuesday, January 26, 2021
Home Свет

Свет

ЕУ и САД ја осудија Русија за приведувањата на приврзаниците на Навални

Руската полиција во саботата уапсила околу две ипол илјади демонстранти кои бараат ослободување од притворот на дисидентот Алексеј Навални, потег кој Европската унија и...

Германска болница под карантин, регистрирани 20 случаи на британскиот тип на коронавирус

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди дека се позитивни на поинфективна...

Инаугурацијата на Бајден помина мирно и покрај предупредувањата од ФБИ

Церемонијата на инаугурацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден помина мирно во Вашингтон и главните градови на сојузните држави и покрај предупредувањата дека...

Рекорден број на починати од коронавирус во Велика Британија и Португалија

Велика Британија денеска повторно има рекорден број смртни случаи од коронавирус, исто како и Португалија каде што бројот на заболени се зголеми за 40...

Ова би можеле да бидат првите потези на Бајден: Седум приоритети за новиот американски претседател

Демократот Џо Бајден за два дена ќе положи заклетва и ќе стане 46-тиот претседател на САД. Според тврдењата на бројни аналитичари, Бајден во самиот...

Во Германија се вакцинирале над милион луѓе, во Британија 3,6 милиони

Повеќе од милион луѓе во Германија ја примиле првата доза на вакцината против ковид-19, а во Велика Британија 3,6 милиони, пренесуваат агенциите. Германскиот институт Роберт...

Мајк Пенс ѝ честиташе на Камала Харис

Потпретседателот на САД, Мајл Пенс телефонски ѝ честиташе на својата наследничка Камал Харисм, јавува „Си-Ен-Ен“. Ова е прв контакт меѓу избраните членови на администрацијата во...

Трамп ќе го напушти Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден, сака да лета со Претседателскиот авион

Трамп рекол дека не му се допаѓа идејата за последен пат да замине од Вашингтон како бивш претседател, летајќи со летало што не е...

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на...

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се...

Русија во февруари ќе бара од ЕУ одобрение за нивната вакцина

Русија следниот месец ќе поднесе официјално барање за да добие одобрение од Европската унија за вакцината Спутник V, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот...

Со судењето на Трамп ќе се брани демократијата во САД

Дури десетмина републикански конгресмени им се придружија на сите 222 демократски колеги во Претставничкиот дом при гласањето на импичментот, со кој Трамп е обвинет...

Most Read