Sunday, January 24, 2021
Home Балкан

Балкан

Ниманбегу: Владата отпушта кадри од Албанската листа

Пратеникот од Албанската листа во Црна Гора, Генци Нуманбегу го обвини владејачкото мнозинство дека нивниот повик до Албанската листа да биде дел од власта...

Албанија утре почнува со вакцинација, соопшти Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама на „Фејсбук“ објави дека од утре започнува вакцинацијата против ковид-19 во Албанија. Добри вести! Утре започнуваме со антиковид вакцинација, напиша тој. Пред...

Нов силен земјотрес вечерва во Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по рихтер според првичните информации регистриран е доцна вечерва во Хрватска. Според податоците на ЕМСЦ, земјотресот е регистриран во...

Србија: 1996 новозаболени, 37 починати

Во последните 24 часа во Србија на корона вирус се тестирани 7535 лица, од нив позитивен тест имале 1966. Од последици предизвикани од ковид во...

Српската влада го потврди ветувањето на Вучиќ за милион евра помош за Хрватска

Владата на Србија, на иницијатива на претседателот Вучиќ, донела одлука за испраќање на помош на Хрватска во износ од еден милион евра, за санирање...

Контролната кула во Загреб оштетена во земјотресот, воздушниот сообраќај бил прекинат

Хрватската Контрола на летање вечерва соопшти дека контролната кула во Загреб била оштетена во земјотресот, поради што воздушниот сообраќај над Загреб кусо време бил...

Бугарско МНР: Неразумно е да се очекува нашите позиции да се променат

Според бугарското МНР, во претстојниот период, Бугарија ќе продолжи со своите напори да им ги објасни на партнерите бугарските проблеми во врска со Република...

Бугарија протера руски дипломат, Москва ќе одговори

Бугарското министерство за надворешни работи му даде 72 часа на руски дипломат да ја напушти земјата откако обвинителството утврдило дека тој е вмешан во...

Хрватска е втора најсиромашна држава во ЕУ, полоша е само Бугарија

Според најновите податоци на Јуростат, Хрватска е втора најсиромашна земја во Европската Унија, а полоша од неа е само Бугарија. Хрватска е на самото дно...

Хаос во Тирана: Демонстрантите се обидоа да упаднат во зградата на владата

Полицијата спречи влегување на демонстрантите во зградата на владата во Тирана, за време на протестот на стотици Албанци поради полициското убиство на 25-годишниот Клодијан...

Морничава глетка на местото на злосторот, крв по ѕидовите и тепихот

Убиецот на монахот во манастирот доаѓал на лечење Мотивот за убиството на монахот Стефан, во просторијата крај манастирот Глоговац, најверојатно е користољубие. Како што дознава Српскаинфо,...

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Most Read