Thursday, May 13, 2021
HomeЗдравјеЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со Џонсон и Џонсон...

ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со Џонсон и Џонсон и со Астра Зенека

ЕК во договор со лидерите на многу земји на Европска Унија, одлучи договорите со компании што произведуваат вакцини против коронавирусот, кои важат за тековната година, да не бидат обновени по нивното истекување – наведува Ла Стампа.

Европската комисија одлучи да не ги обновува договорите за набавка на вакцини против ковид-19 со Џонсон и Џонсон и со АстраЗенека, објави денеска весникот Ла Стампа, повикувајќи се на неименуван извор од италијанското Министерство за здравство.

– ЕК во договор со лидерите на многу земји на Европска Унија, одлучи договорите со компании што произведуваат вакцини против коронавирусот, кои важат за тековната година, да не бидат обновени по нивното истекување – наведува Ла Стампа.

Весникот додава дека Брисел ќе се фокусира на вакцините против ковид-19 со употреба на РНК технологија, како што се оние на Фајзер-Бионтех и Модерна.

Слични информации минатата недела објави и германскиот весник Ди Велт.

ЕК, во меѓувреме, побара појаснување од Џонсон и Џонсон за „целосно неочекуваното соопштение за одложување на испораката на своите вакцини во ЕУ“.

Информациајта доаѓа по вчерашното соопштение на Џонсон и Џонсон дека ќе ја одложи испораката на вакцината против коид-19 во Европа поради стравувањата дека во ретки случаи, примателите на вакцини може да развијат згрутчување на крвта.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img