Tuesday, January 26, 2021

Најново

SpaceX лансира рекордни 143 сателити во орбитата на Земјата

Сателитите, кои се од различни компании, беа лансирани во текот на вчерашниот ден во рамките на Transporter-1 мисијата SpaceX на Елон Маск во текот на...

Спектакл во Кина – двајца кошаркари постигнаа 138 поени

Неверојатен натпревар одиграа денеска екипите на Сичуан и Шангај во рамките на кинеското првенство. Победникот беше решен по две продолженија, а во центарот на вниманието...

Милошоски: Заев свесно го злоупотреби случајот Монструм; Заев: Никогаш не сум кажал дека други лица се виновни за овој случај

Свесно го злоупотребил „Монструм“, ја злоупотребил болката на родителите на убиените момчиња кај Смилковско, намерно ја манипулирал јавноста за да шири меѓуверска омраза и...

Муцунски: Ако пописот е статистичка операција, на што ќе стави вето заменик директорот на ДЗС?

Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во вестите на Сител зборувајќи за пописот рече дека е за одржување на попис, но како статистичка...

Мицкоски: Образованието системски се уништува, 20.000 деца не следат настава оти немаат компјутери

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на Фејсбук напиша статус по повод Меѓународниот ден на образованието. „Нашата држава го дочекува Меѓународниот ден на образованието со...

Германија прва во ЕУ го купила препаратот за Covid-19 базиран на „коктел на антитела“

Германија е првата земја во Европската унија којашто го купила препаратот против Covid-19, базиран на моноклонални антитела, чие користење во раната фаза може да...

Илјадници приведени на протестите во Русија

Во повеќе од 100 града во Русија викендов се случуваа протести како одговор на приведувањето на опозицискиот лидер Алексеј Навални и повеќемина негови соработници....

И Волкановски бара меч против Мек Грегор: Сакам да бидам најголем борец во таа категорија

Шампионот во перолесна категорија, Александар Волкановски, ја истакна својата желба да се справи со Конор Мек Грегор. Австралиецот со македонско потекло сака да докаже дека...

(ВИДЕО) Непроценливо – реакцијата на Солскјер по победничкиот гол на Јунајтед

Екипата на Манчестер Јунајтед вечерва уште еднаш потврди дека сезонава игра одлично, што се гледа и по резултатите. На „Олд Трафорд“, екипата на Јунајтед го...

(ВИДЕО) Ѓоргиев: Придавката „македонски“ била и ќе биде во записниците

Придавката македонски била и ќе биде во записниците од работата на Мешовитата комисија со Бугарија, уверува шефот на македонскиот тим историчари, професорот Драги Ѓоргиев. Тој...

Популарно