Sunday, January 24, 2021
Home Технологија

Технологија

Израелски научници открија технологија која наводно го убива корона вирусот

Откако пандемијата на корона вирусот го погоди светот истражувачите се трудат да пронајдат некое средство кое би ја контролирало или би ја стопирало пандемијата....

„Zoom“ размислува да објави свој сервис за е-пошта

Кога станува збор за е-пошта, претежно е-поштата во моментов не поврзува со „Gmail“. Скоро сите сега имаат адреса на „Gmail“, дури и ако не...

Се забрзува воведувањето на 5G мрежата, мислењата сѐ уште поделени

До крајот на 2020 година, ширум светот ќе има околу 220 милиони активни претплати на 5G тарифа. И покрај пандемијата што го зафати светот годинава,...

НАСА ги претстави учесниците на програмата за спуштање на Месечината

Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) синоќа ги откри имињата на 18 астронаути одбрани да учествуваат во подготовките на програмата за спуштање на површината...

Кина ќе развива систем за модификација на времето

Државниот совет на Кина објави дека земјата ќе развие „систем за модификација на времето“ до 2025 година со кој ќе може да се создаваат...

Вселенската мисија на Јапонија успешно заврши

Јапонска вселенска капсула со примероци од астероиди кои треба да дадат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата, успешно слета во оддалечен дел...

Криптовалутата на „Фејсбук“ има ново име: „Дием“ наместо „Либра“

„Дием“ наместо „Либра“, криптовалутата која ја поддржува „Фејсбук“ има ново име за да ја нагласи својата независност од американската компанија. Преименувањето е дел од реорганизација...

Успешно е лансиран сателит за следење на океаните

Сателитот Sentinel 6 Michael Freilich, кој би требало да ги набљудува и мапира океаните на Земјата, успешно е лансиран во вселената. Полетал вчераутро од воздухопловната...

Роботски волци спречуваат напади од мечки во Јапонија

Роботот Monster Wolf се користи против напади од мечки во Јапонија. Јапонскиот град Такикава користи роботски волци чија задача е да ги исплашат мечките...

НАСА со мисија до 2030: Нуклеарни ракети за побрзо освојување на Марс

Американската вселенска агенција НАСА планира до 2030 година да испрати човечки екипаж на Марс, а иновација од компанија од Сиетл би можела драстично да...

Смена на гигантите: Xiaomi го престигна Apple

Кинеската компанија Xiaomi стана третиот најголем продавач на смартфони во светот во кварталот јули-септември, потиснувајќи го американскиот технолошки гигант Apple од таа позиција. Така, за...

Се враќа „Галаксија“ – првиот југословенски компјутер

На почетокот на 80-тите години, кога во светот на компјутерите владееја имиња како Commodore и Sinclair, пронаоѓачот, писател и новинар Воја Антониќ на пазарот...

Most Read